Polarize filtre nedir? Ne işe Yarar? Polarize (CPL) Filtre Ne zaman Kullanılır?

Polarize Filtreler ve Kullanım Alanları

Polorize filtreler temel olarak yansımayı engellemek – azaltmak için kullanılır. Camlardaki veya su yüzeylerinde oluşan yansımaları polorize filtre kullanarak engelleyebiliriz. Cam ya da su yüzeyleri çok daha transparan hale dönüşür. Yansımaların engellenmesi sonucunda camın ardındaki görüntü görülebilir. Aynı şekilde kameraya gelen fazla ışık da bir nevi kırılmış olacaktır ki patlamaların azalmasına da yardımcı olur. Bu polarize filtrelerin asli kullanım amacıdır.

Benzer şekilde polorize filtreler genel manzara çekimlerinde de kullanılırlar. Özellikle gök yüzünde görülmeyen damlacıklardan yansıyarak gelen ışınlar, polorize filtre tarafından tutulur. Dolayısı ile hafif sisli olan gök yüzü daha doygun ve daha karakteristik olarak ortaya çıkacaktır. Aşağıdaki fotoğraflarda gökyüzündeki etki kolayca anlaşılabilir. Bu tarz etkileri benzer şekilde polorize gözlüklerde de görebiliriz. Polorize gözlükle gökyüzüne baktığımızda bulutları daha kara ve maviyi daha koyu görebiliriz. Filtreler de aynı etkiyi yapacaklardır.

Polarize Filtre Çeşitleri

Polorize filtreler iki çeşittir. Aslında fotoğrafa etkileri arasında fark yoktur. Sadece kullanım yöntemleri farklıdır. İlki circualr (dairesel) polorize filtre (CPL), ve diğeri de lineer (doğrusal) polorize filtre (LPL) dir. Amatör veya profesyonel bir çok fotoğrafçının tercihi genellikle CPL olanlardır. Kullanımı ve taşıması daha kolaydır.

Polorize filtrelerin yansımayı engellediğini söylemiştik. Burada bir parantez açmamız gerekir; aslında bir istisna: polorize filtreler metal olmayan yüzeyler için yansımayı engeller. Metal yüzeylerden gelen yansımaları engellemeyeceklerdir. Dolayısı ile metale karşı kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Etki vermeyeceği bilinmelidir.

Circular polorize filtreler iki kat optikten oluşur. Daha öndeki optik dönebilir formdadır. Bunun sebebi de gelen ışığın açısına göre filtrenin kullanımını ayarlamaktır. Filtre halkasının ucunda genellikle bir ok olacaktır. Bu ok başlangıcı baz almak için kullanılır ve genellikle de ok en üstte olduğunda filtre kadrajın üst yarısını polorize edecek anlamı taşır. Ön optik döndürülerek vizörden nerelere, nasıl etki ettiği gözlemlenir ve ihtiyacı gerdirecek şekilde ayarlanıp fotoğraf çekimi yapılır. Polorized filtrelerin kullanımının bir de yan sonucu vardır. Polorize filtreler 1-2 durak ışığı kırabilirler. Bir nevi nd filtre görevi de görebilirler. Dolayısı ile zaman zaman ihtiyaç halinde nd filtre olarak da kullanılabilir.

Translate »
× Size Nasıl Yardım Edebiliriz ?