Gün Batımı Fotoğrafları Çekmek için İpuçları

Gün batımı fotoğrafları yılın her vakti için iyi bir fotoğrafçılık konusu oluyor. Zengin renkler, dramatik ışıklandırma ve güçlü duruş ile göz alıcı olan bu fotoğraflar aynı zamanda hem çok uğraştırmıyor, hem de fazla planlama gerekmiyor.

Ancak genellikle kameranızın çıplak gözle gördüğünüz gün batımlarının soluk taklitlerini yakaladığına şahit olabilirsiniz. Bir şekilde renklerin yoğunluğu kaybolabilir ya da kurmak istediğiniz kompozisyon işe yaramayabilir. Peki gün batımı fotoğrafı nasıl çekilir? En iyi gün batımı fotoğrafı nasıl çekilir? Yazımızda gün batımını başarıyla fotoğraflamak isteyenler için altın değerinde ipuçlarımız var.

Gün Batımı Fotoğrafı İçin Kamera Ayarları

Gün batımı fotoğrafı çekerken beyaz ayarında olduğu kadar ISO ayarları üstünde de düşünmeniz gerekiyor. Eğer tripod kullanıyorsanız otomatik ISO’yu tercih etmeyin çünkü yüksek ISO demek kalitenin bozulması anlamına gelir.

Buna rağmen kamerayı elde tutuyor yani aktüel şekilde kullanıyorsanız otomatik ISO garantici bir yöntem olabilir çünkü ışık seviyeleri ve deklanşör hızları beklediğinizden daha hızlı değişebilir.

İlk Denemeler

Durumlar çabuk değişebilir, Bu yüzden de gün batımı fotoğrafı çekerken ilk birkaç denemeyi hızlıca yapın. Aşağıdaki fotoğrafa bakarsanız zoom lens ile en geniş odak uzaklığında çekilmiş bir gün batımı fotoğrafı görebilirsiniz. Eski ahşap deniz feneriyle dramatik bir perspektif oluşurken, tek sorun ise güneşin arka planda biraz sönük ve küçük kalması.

Odak Uzaklığını Değiştirin

Aynı fotoğrafı farklı bir açıyla çekmek ise böyle bir etki yaratıyor. Görüldüğü gibi nesneden uzaklaşılmış ve daha uzun odak uzaklığı kullanılmış. Deniz fenerinin boyutu aynı olsa da, kamera tilt yapılmadığı için daha düzgün gözüküyor. Arka planda ise daha az boşluk bulunuyor çünkü güneş daha geniş ve çerçeve de o zengin, turuncu parlama ile doldurulmuş.

Beyaz Ayarını Yapın

Beyaz ayarını – beyaz dengesini otomatiğe bırakırsanız kameranız bazı renkleri düzeltmek için ortaya daha zayıf ve bozulmuş tonlar çıkarabilir. Hue renk tonlarını olduğu şekilde yakalamak için Direct Sunlight White Balance (Direkt Güneş Işığı Beyaz Ayarı) ön tanımlı ayarını kullanın.

Basitçe kameranızın beyaz ayarından Daylight ayarını Cloudy ya da Shade kısmına getirerek renkleri daha sıcak hâle getirebilirsiniz. Ancak bazı çekim koşullarında bu genel kuralın tüm sahneye uymadığını görürsünüz. Gün batımı ya da gün doğumu çekimi yaptığınızda tüm alanları sıcak gösterecek bir ayar yapmak mümkün olmayabilir.

En yaygın senaryo ise gökyüzünün boşluğunun, büyüklüğünün gün batımı ya da gün doğumu renklerinin en yoğun olduğu alanlardan uzak olduğu zamandır. Bu mavi gök, devasa bir reflektör gibi davranır, gölgeleri soğuk mavi bir ışıkla doldurur ve güneş de gökyüzünde az gözükeceği için ön plan da gölgede kalır.

Bu koşullarda beyaz ayarını Daylight (Gün ışığı) ya da Cloudy (Bulutlu) şeklinde ayarlarsanız gölgeli alanlar çok mavi gözükecektir fakat gölgeleri sıcaklaştırmak için Shade kullanabilir ve gökyüzünü sıcak ve turuncu gösterebilirsiniz.

Tüm bunları aşmanın en iyi yolu ise raw – ham fotoğraflar çekmek, beyaz ayarını gün batımı ya da gün doğumuna göre ayarlamak ve ardından gölgeleri de düzenleme aşamasında halletmektir.

Fotoğraf Stillerini Kullanın

Kameranızın ayarlarında mutlaka Fotoğraf Stilleri – Picture Styles gibi bir alan göreceksiniz. Burada standart ayarları renkleri isabetli bir şekilde üretirken, Vivid’e çevirmek ise renk doygunluğunu artırıyor ve ekstra yoğunluk katıyor. Tabii en iyisi için JPEG formatı yerine daima raw fotoğraflar çekin. Bu şekilde düzenleme aşamasında beyaz ayarı ve renk doygunluğu konusunda daha çok seçeneğiniz olur.

Güneşi Saklayın

Pozlama bazen gün batımlarında sorun olabilir. Dolayısıyla fotoğraflarınızı çektikten sonra mutlaka LCD ekranda kontrol edin. Güneş hâlâ gökteyse fotoğraf fazla yoğun olabilir. Güneşi farklı bir nesnenin arkasına saklamayı tercih edebilirsiniz. Tıpkı aşağıdaki denizfeneri fotoğrafında görüldüğü gibi. Üstelik böylece hem zengin gün batımı renkleri çıkar, hem de parlama olmaz.

Güneşi Çekin

Eğer çerçevede güneşin de olmasını istiyorsanız, güneş ufuk çizgisine gelene kadar bekleyin çünkü o anda daha az yoğun olacaktır. Yine de pozlamaya dikkat etmeniz gerekiyor çünkü buradaki gibi aşırı durumlarda bazen beklemediğiniz şeyler olabiliyor.

Gün Batımını Hesaplama

Gün batımıyla ilgili elbette en büyük ipucu doğru zamanda doğru yerde olmaktır. Eğer akıllı telefonunuz varsa gün batımı hesaplayıcı uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar güneşin ne zaman, hangi açıyla ve hangi tarihte batacağını size haber verirler. Örneğin Android için Photo Time iyi bir seçenektir.

Translate »
× Size Nasıl Yardım Edebiliriz ?