Şevket Şahintaş ile Soru Cevap

ÜCRETSİZ ETKİNLİK – PHOTO PLAY

Şevket Şahintaş ile Soru Cevap

31 Ocak 2021 / Pazar / 13:00

Ücretsiz fotoğraf etkinliklerimizde bu haftanın konuğu, Sokak Fotoğrafçısı Şevket Şahintaş. Gerçekleştirdiği çalışmalarla adını hem ulusal, hem de uluslararası basında sıkça duyduğumuz Şevket Şahintaş, yeni çalışması “Öteki Sokağın Çocukları” belgeseli ile bu konudaki en ciddi belgesel olma iddiasında. İlk 3 bölüm Youtube kanalında yayınlandı. Sizlerin de abone olmanızı ve etkinlikten önce ilk 3 bölümü izlemesini tavsiye ederiz.

Bu etkinlikte, yeni projesi Öteki Sokağın Çocukları’nın tüm detaylarını bizlerle paylaşacak olan Şevket Şahintaş, sizlerden gelen soruları da yanıtlayacak ve Sokak Fotoğrafçılığına dair deneyimlerini sizlerle paylaşacak.

Şevket Şahintaş’ın Instagram profili: www.instagram.com/sevketsahintas

Öteki Sokağın Çocukları Youtube Kanalı: www.youtube.com/otekisokagincocuklari

 

Şevket Şahintaş Hakkında:

 • 1966 yılında İstanbul’da doğdu. 1988 yılından beri taksi şöförlüğü yapıyor. 2005 yılında, gece çalıştığı bir dönemde, sokakta yaşayan insanların üşüyerek uyumaya çalıştıklarını gördü ve seslerini duyurabilmek, onlar adına birşeyler yapabilmek için bir fotoğraf makinası alarak fotoğraf çekmeye başladı.
 • 6 yıl süren bu çekimler sırasında, sokakta yaşayan evsiz insanların dışında, İstanbul’un gece yüzündeki diğer insanlar da objektifine takıldı. Uyuşturucu kullananlar, çöp toplayıcıları, travestiler, hayat kadınları, kısacası gece yaşam mücadelesi veren insanlar artık onun fotoğraf karelerini oluşturuyordu. İstanbul’un gece yaşantısını yansıtan bu çalışma, Türk fotoğraf tarihinde bir ilk oldu ve dünyadan da büyük ilgi gördü.
 • Fotoğraf çekmeye başladığı daha ilk yıllarda, St. Petersburg’ta “Çağdaş Türk Fotoğrafçıları” adlı etkinlikte Türkiye’yi temsil etti. Fotoğrafları üniversite arşivlerine girdi. Türkiye’de birçok gazete ve dergilerde röportajları ve fotoğrafları yayımlandı. Almanya’da çeşitli radyolarda söyleşileri dinleyicilerle buluştu.
 • 20 Şubat 2008’de CNN Türk kanalında ilk televizyon belgeseli yayınlandı.
 • 2008’de Alman Der Spiegel Online’da röportajı ve fotoğrafları yayınlandı.
 • 8 Eylül 2009’da İstanbul’da “Gecenin Öteki Yüzü / The Other Side of the Night” isimli ilk sergisini gerçekleştirdi.
 • 02 Kasım 2012 Bodrum Marmara Koleji “Halikarnasos Kültür Merkezi”nde “Tarlabaşı bir düş gördüm düşümde” sergisini gerçekleştirdi.
 • 6 Ekim 2009’da CNN İnternational’da röportajı ve neden fotoğraf çektiğini anlatan kısa bir belgeseli yayınlandı.
 • 16 Mart 2010’da Almanya’da Zoom Europa Arte televizyon kanalında belgeseli yayınlandı.
 • 14 Ekim 2010’da, yönetmenliğini Erdem Murat Çeliker’in yaptığı, çekimleri 2 yıl süren ve fotoğrafa başlama hikayesini konu alan sinema belgeseli “Herkes Uyurken”, Uluslararası Antalya
 • Altın Portakal Film Festivali’nde, en iyi ilk belgesel ödülünü aldı.
 • 16.02.2011 Almanya Deutsche Welle Televizyon kanalında belgeseli yayınlandı.
 • Ara Güler ve Şevket şahintaş ile yapılan röportaj fotoğrafa bakış açılarını ele alarak İngiltere de London College of Communication Üniversitesinde master programı olarak yayınlandı.

 

Etkinlik Gün ve Saati:

Canlı yayın 28 Şubat 2021 Pazar günü saat 13:00′ de başlayacaktır.

 

Ücretsiz Kayıt:

Zoom üzerinden yapacağımız ÜCRETSİZ etkinliğe, herkes katılabilir. Ancak 100 kişi sınırı olduğundan, katılım için kayıt yaptırmak mecburidir. Etkinliğe, ilk kayıt yaptıran 100 kişi katılabilecektir.

Ücretsiz kayıt olmak için,  KAYIT OL butonuna bastıktan sonra, açılan formu doldurup, kayıt işleminizi tamamlamanız gerekecektir.

 

Etkinliğe Katılım:

Etkinliğe kayıt olan kişiler, bu sayfanın en altında yer alan “EĞİTİM VİDEOLARI“nın hemen altındaki, “Zoom Giriş Bilgileri” linkini tıklayarak, giriş bilgilerine erişebilirler. Ayrıca etkinlikten 1 saat önce, katılımcılara mail yoluyla da hatırlatma yapılacak ve zoom giriş bilgileri mail olarak da gönderilecektir. Toplantıya katılma konusunda sorun yaşayan kişiler, 0555 001 36 86 numaları Whatsapp Destek Hattımıza yazabilirler.

NOT:

Etkinlik kayıt altına alınacak ve youtube.com da yayınlanacaktır. Etkinliğe katılacak olan kişiler, buna onay vermiş sayılır.

Translate »
× Size Nasıl Yardım Edebiliriz ?