İzzet Keribar

Fotoğraf sanatçısı. 1936 yılında İstanbul’da doğan İzzet Keribar, genç yaşından itibaren fotoğrafa karşı ilgi duydu ve 1957 de askerliğini yapmak üzere gittiği Kore’de, devamlı fotoğraf çekerek, tekniğini ve deneyimini geliştirdi.

Büyük bir aradan sonra, 1980 yılında, fotoğrafa tekrar yöneldi. O yıldan beri yurtiçinde ve yurtdışında fotoğraf amaçlı geziler düzenlemekte ve yoğun olarak fotoğraf üretmeye devam etmektedir. Sahibi olduğu Türkiye ve Dünya fotoğrafları arşivi, ülkemizin en önemlilerinden biridir.

İzzet Keribar, İFSAK’ın onur üyesidir. Uluslararası Fotoğraf Federasyonu tarafından 1985 yılında A. Fiap (Sanatçı), 1988 yılında da E. Fiap (Ekselans) unvanları ile onurlandırılmıştır. 1982 yılından beri, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda kişisel fotoğraf sergisi ve dia gösterisi gerçekleştiren Keribar, İfsak’ta fotoğraf kurslarında hocalık yapmakta, Türkiye’de yapılan fotoğraf yarışmalarının jürilerinde sık sık yer almaktadır.

1991 yılında Fransa Kültür Bakanlığı tarafından, Fransız Kültür Merkezi’ndeki etkinlikleri nedeniyle “Akademik Başarılar Şövalyelik” unvanı ile onurlandırılmıştır.

Aynı yıl National Geographic Traveler (USA) dergisinin Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda 16.000 fotoğraf arasından 2.liğe layık görülmüş, 1992 yılında İsrail’de yayınlanan “Jerusalem Post” gazetesinin “Kudüs” konulu fotoğraf yarışmasında ise 6.300 katılım arasından birinciliği kazanmıştır.

1993 yılında, Ballantine Whisky’lerinin organize ettiği Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda 2.cilik, 3.cülük ve bir mansiyon olmak üzere 13.000 katılım arasından 3 ödüle birden layık görülmüştür. 1997 yılında ise, Fuji Film’in düzenlediği “Avrupa Basın Fotoğrafları” yarışmasında, Avrupa Birinciliğini kazanmıştır. 2000 yılında bir kez daha, National Geographic Traveler dergisinin yarışmasında “Üstün Başarı” ödülü kazandı, 8 yıldan beri Türkiye’nin en önemli seyahat dergisi olan Atlas’ta, Skylife ve daha birçok dergide yazı ve fotoğrafları yayınlanmaktadır.

Kitaplar:

Terra Magica (1999), Öteki ya da değil ne fark eder!.

Ödülleri:

2001 – FUJI Avrupa Basın Ödülleri Yarışmasının ” Millenium ” temalı branşında 1.cilik.

2017- Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü (Sanat/fotoğraf alanında).

KAYNAKÇA: Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nin sahipleri belli oldu (hürriyet.com.tr, 10.12.2018), İzzet Keribar (fotograf.net, 22.12.2018).

Translate »
× Size Nasıl Yardım Edebiliriz ?