Enstantane Nedir ? Fotoğrafta ne işe yarar ?

Enstantane, dilimize Fransızca “an, anlık” anlamına gelen “instantané” kelimesinden geliyor. Enstantane (enstantane hızı) deklanşöre bastığımızda sensöre veya filme düşecek ışık süresini belirler.

Yüksek (solda) ve düşük (sağda) enstantane değerleri ve fotoğrafa etkisi. Fotoğraf: exposureguide.com

Peki Nedir Bu Enstantane?

Basit anlamda enstantane, sensörün veya filmin ışık alma süresidir. Enstantane hızına, pozlama süresi de denilmektedir.

Enstantane hızı saniye bazında ölçülür. Örneğin; 1/8000, 1/500, 1/8 veya 1 saniye değerlerinde olabilir. Burada 1/8000 saniyenin sekiz binde biri anlamındadır. Genel bir örnek vardır; insanın göz kırpma hızı 1/20’dir. Yani bir saniyenin yirmide biri. Bu arada insanın göz kırpma hızını düşünürsek 1/8000 gibi bir hızın ne derece hızlı olabileceğini düşünün.

Enstantane hızını gösteren sayı küçüldükçe kameranın ışık alma oranı da düşer. Ne demek bu? Kameranız 1/2000 enstantane değerinde 1/20 enstantane değerine göre daha az ışık alır. 1/2000 değerinde 0,0005 saniye ışık alırken; 1/20 değerinde 0,05 saniye ışık alacaktır sensör veya fotoğraf filmi.

Enstantane veya Pozlama Hızı Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

Eğer hareket halindeyseniz veya hareket halindeki bir şeyin fotoğrafını çekecekseniz yüksek enstantane hızında çekmelisiniz. Düşük ışıklı bir ortamda ise düşük enstantane hızında çekim yapmanız gerekebilir. Birkaç alt başlık ve örnekle devam edelim.

Enstantane hızına göre hareketli bir fotoğraf konusunun (burada koşan insan) temsili fotoğraf sonucu. Görsel: Petapixel

Fotoğraf Çekerken Titremeleri ve Sarsıntıları Enstantane Hızıyla Absorbe Etmek

Günümüzde birçok kamerada gövde üzerinde ve lens üzerinde görüntü sabitleyici sistemler var. Bu elimizin titremesini veya hareket halindeyken oluşan sarsıntıları absorbe etmek için oldukça yeterli olabiliyor fakat fazla sarsıntılı bir durumda; örneğin arazide hareketli bir araç üzerinde fotoğraf çekerken yüksek enstantane hızıyla çekim yapmalısınız ki kamera sarsıntı anından sadece çok kısa bir anda sensöre veya filme ışığı düşürüp fotoğraf çekimini tamamlasın.

Efffect of shutter speed
Solda yüksek enstantane hızı ile çekilmiş bir rüzgar gülü fotoğrafı (1/500), ortada ise ilkine nazaran daha düşük hızda çekilmiş bir rüzgar gülü fotoğrafı (1/30), en sağda ise oldukça düşük enstantane hızında çekilmiş bir rüzgar gülü fotoğrafı (1″) Fotoğraf: Wikipedia
Translate »
× Size Nasıl Yardım Edebiliriz ?