Bir Aynasızla Neler Yapabileceğinizin Kanıtı: Sony A7S III

Sony markasının “videoda devrim” niteliğinde lanse ettiği A7S serisinin üçüncü versiyonu olan A7S III modelinin detaylı incelemesi ile karşınızdayım. Yepyeni bir yaratıcılık potansiyelinin sizi beklediğini hemen söyleyebilirim.

İnceleme: Aykut Kılıç (Sony Alpha Ürün Uzmanı)

A7s III serisi, yepyeni Full Frame video ifade düzeyini olağanüstü hız, üstün hassasiyet, ultra düşük gürültüyle birleştirerek, yüksek dinamik aralık, müthiş netleme ve ekstra güçlü görüntü sabitleme sayesinde önceden imkânsız olan 4K video çekimlerini mümkün kılıyor.

Sony bu model ile aynasız fotoğraf makineleri düzeyinde ilk defa videoda renk derinliği olarak 4-2-2 10 bit kayıtlar yapabilmektedir. Ayrıca birçok kullanıcının beklediği 4K 60 fps ile beklenenden fazlasını, yani 4k 120 fps (slow motion) özelliğini duyurdu.

Büyük pikseller sayesinde yüksek ISO Kalitesi

Full Frame 12.1 megapiksel arkadan aydınlatmalı yeni Exmor R CMOS görüntü sensörü ışık toplama, kablolama ve çıkış optimizasyonu ile alanının önemli yeniliklerini taşıyor. İki katına çıkan müthiş okuma hızları, bütün hassasiyet aralığında üstün görüntü kalitesi, 15 stop geniş dinamik aralık ve netleme düzlemli aşama algılamalı AF de sunuyor.

8 kata kadar daha güçlü BIONZ XR İşlemcisi

Yeni EXMOR R Cmos sensör ve eşsiz bir hızla yeni geliştirilen BIONZ XR görüntü işlemcisi 8 kata kadar yüksek işleme gücü sunuyor. Fotoğraf ve videolarda üstün ifade gücü için daha hızlı bir şekilde yüksek kaliteli görüntüler sağlayarak önemli ölçüde iyileştirilmiş fotoğraf makinesi arabirimi duyarlılığı sunuyor.

4K 120 Fps’de büyüleyici AF performansı

Yeni Exmor R Full Frame görüntü sensörü ve devrim niteliğindeki BIONZ XR görüntü işleme motoru, konum ve zaman açısından olağanüstü ayrıntı için her zaman etkin nokta atışı AF ve 120 kare veya ağır çekimde dahi büyüleyici 4K videolara imkân tanıyor.

10 bit 4:2:2 kayıt

Görüntü sıralandırılması, sonradan işleme ve çok daha fazla renk uzayı için 10 bit derinlik ve 4:2:2 renk derinliğinin sunduğu muhteşem zenginlikle dâhili fotoğraf makinesinde kayıt yapılabiliyor.

Geliştirilmiş ve genişletilmiş ISO hassasiyeti

Serinin meşhur hassasiyeti videolarda ISO aralığını 80’den çarpıcı 409600 düzeyine (standart Aralık 80-102400) genişleterek başarı sergiliyor. Gelişmiş ışık toplama ve çıkış optimizasyonu sunan 12,1 megapiksel full frame sensor, tüm hassasiyet aralığında düşük gürültü sunuyor. Ayrıca, adeta zifiri karanlıkta dahi kullanılabilir nitelikte görüntü yakalıyor ve yapay ışıklara gerek kalmadan zor ışık koşullarında dahi sorunsuz görüntüler elde etmemize olanak sağlıyor.

Profesyonel kamerada S-Log3 gama, S-Gamut3.Cine gamı

Profesyonel video kameralarda da kullanılan S-Log3 gama eğrisi ve S-Gamut3.Cine renk gamı, daha akıcı post prodüksiyon iş akışları için daha geniş dinamik aralık ve daha kolay renk elde etmenize imkân tanıyor.

Doğruluk ve kararlılık için hızlı hibrit AF

Yüksek kaliteli E mount lenslerle 4K’da geniş alan derinliğinde ve 120p kare hızlarında hareketli nesneleri çekerken dahi en ince ayrıntısına kadar doğru ve tutarlı AF performansı sergiliyor. Ayrıca yüksek kare çekimlerinde de Yüz AF ve Göz netleme çalışıyor.

Elde çekim için Aktif Mod

Yeni Aktif Mod, video çekiminde yüksek sabitleme sağlıyor. BIONZ XR işlemci, makine titremesini hassas şekilde ölçüp optik olarak telafi ederek görüntü kalitesini koruyor. Alanın darlığı nedeniyle gimbal kullanılamayan ortamlarda, yürürken ve 4K çözünürlükte ya da FullHd 240 Fps elde çekim yaparken dahi titreşimsiz videolar elde edebilirsiniz.

Olağanüstü kesintisiz çekim performansı

Mekanik veya elektronik deklanşörü kullanarak AF/AE takip ile 10 Fps’e kadar kesintisiz seri çekim yapın, 1000 kareyi aşkın sıkıştırılmamış kesintisiz RAW çekim ile belirleyici anları yakalayabilirsiniz.

Düşük ışıkta netleme için yüksek hassasiyetli AF

AF algoritmasındaki gelişmeler sayesinde α7S III, nesnelerin çıplak gözle güçlükle görülebildiği EV-6’ya varan loş aydınlatma koşullarında otomatik netleme yapabiliyor.

Yeni HEIF formatı ve HLG görüntü yakalama modu

Makine, JPEG’den daha iyi görüntü kalitesi ve daha yüksek sıkıştırma verimliliğinin yanı sıra 10 bit renk sunan HEIF görüntü dosyası biçimini destekliyor. HLG Modunda Yüksek Dinamik Aralıklı fotoğraflar yakalanıp uyumlu televizyonlarda görüntülenebilir.

İki adet CFexpress Type A uyumlu ortam yuvası

Her iki kart yuvası da yüksek bit hızında kayda ve hızlı tampon bellek temizliğine olanak tanıyan ultra hızlı CFexpress A tipi kartları ve SDXC UHS-II kartları desteklemektedir. Eş zamanlı ve sıralı kayıt da yapılabilir.

Konforlu video çekimi için çok açılı LCD monitör

Yandan açılan tasarıma sahip olan dokunmatik ekran, 1,44 milyon noktalı 3,0 inçtir.

Yeni menü yapısı

Menünün yapısı hem profesyonel fotoğrafçılar hem de videograflar tarafından alınan geri bildirimi yansıtacak şekilde yeniden tasarlanmıştır. Fotoğraf makinesi ayarları artık daha sezgisel ve makine ayar değişikliklerine daha duyarlı. Ayrıca Dokunmatik LCD Ekran ile hem fokus noktalarını hem de menü hareketlerini dokunmatik olarak çalıştırmak mümkün.

 • 12.1 Megapixel
 • Full Frame Exmor R CMOS Sensor
 • Geliştirilmiş 8 Kata daha kadar güçlü BIONZ XR İşlemci
 • Yeni HEIF formatı ve HLG fotoğraf yakalama modu
 • 4K HDR 120 Fps. ( Dâhili slow motion ) 10 bit 4-2-2 renk derinliği
 • Yeni XAVC HS kayıt formatı
 • 15 Stop Dinamik aralık
 • 759 Fokus noktası
 • ISO 40 – 490,600
 • 5,5 stop 5 Eksenli görüntü sabitleme sistemi
 • Elde Çekim için Aktif Mod
 • Kayıtçı ile 16 Bit RAW HDMI çıkışı ( video )
 • 10 bit 4-2-2 destekli S-log2 ve S-log3
 • Saniyede 10 Kare çekim hızı
 • S&Q Modun’da Full HD Dâhili 240 Fps 10 Bit 4-2-2
 • NP-FZ100 Güçlü pil
 • Geliştirilmiş Yüksek Dinamik Aralık
 • Yüksek Çözünürlüklü ( 9.437.184 ) Vizör
 • Proxy kayıt ile verimli düzenleme
 • 1.440.000 LCD Dokunmatik Ekran çözünürlüğü
 • Kablolu ya da Kablosuz PC’den kontrol
 • S-Log3 / S-Log2 / HLG / S-Gamut3 / Cine, Renk Profilleri
 • Videolar için Gerçek Zamanlı Eye AF
 • Geliştirilmiş NP-FZ100 Batarya

 

Translate »
× Size Nasıl Yardım Edebiliriz ?