Profesyonel Olarak Fotoğrafçı Nasıl Olunur?

Profesyonel fotoğrafçı olma hevesi ile yola çıkanların yaptıkları ilk hata dijital fotoğrafçılığın gelişen teknolojisini arkalarına alarak hareket etmeleri. Yani dijital fotoğraf makinesi alan herkes kendini profesyonel fotoğrafçı ilan ediyor.

Dolayısıyla mesleğin prestiji de düşmüş oluyor. Siz de profesyonelleşmek niyetindeyseniz öncelikli olarak bu yanlışa düşmemelisiniz. Akıllı telefonlar ve dijital fotoğraf makineleri güvenceniz olmasın. Başarılı fotoğrafçılar en kötü makinelerden harika kareler çıkaran kişilerdir.

Profesyonel bir fotoğrafçı olmak için kaliteli bir eğitim almak, genç yaşlarda fotoğrafçılığa merak salmak, fotoğraf ajanslarında çalışarak deneyim kazanmak gerekiyor. Eğitim almak isteyenler 2 yıllık meslek yüksekokullarında fotoğrafçılık ve kameramanlık eğitimi alabilirler. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışı üniversitelerin 4 yıllık fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümlerinde de eğitim alınabilir.

Eğitimin yanında sanatsal bakış açısı, makine bilgileri, öngörü, heyecan, hırs ve azim de ihtiyacınız olan şeylerdir. Profesyonel fotoğrafçı olmak için bol bol fotoğraf çekmek gerekir.

Profesyonel Fotoğrafçı Olmak İsteyenlere Öneriler
Bütün fotoğraf makinelerini ve özelliklerini bilin.
Fotoğrafçı dediğin tüm makinelerin özelliklerini bilir ve onları kullanabilir. Her makine hakkında bilginiz olması mesleki ve kişisel anlamda gelişmiş bir fotoğrafçı yapar sizi.

Eğitim alın.
Düğün fotoğrafçılığı, moda fotoğrafçılığı, doğum fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı, yemek fotoğrafçılığı gibi alanlarda uzmanlaşacaksanız eğitim almanız şart. Her branşın kendine özel teknikleri olduğu için bu teknikleri bilmeden uzmanlaşmanız mümkün olmaz.

Eğitim alamıyorsanız sektörde yetişin.
Eğitim alma şansınız yoksa fotoğrafçılıkta tanınan birinin ya da ajansın stajyeri olabilirsiniz. Sektörde yetişmek size her alana hakim olma şansı verir.

Fotoğraf malzemelerini iyi tanıyın.
Fotoğraf makinelerinizi, objektifleri, ışık ekipmanlarını, fonları, lensleri ve diğer fotoğraf malzemelerini iyi tanımalı ve hangi durumlarda nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz. Her malzeme sizin için gerekli bir araçtır.

Bol bol fotoğraf çekin.
Profesyonel fotoğrafçı olmak isteyenler her kareyi mükemmel bir fotoğrafa çevirmek için bol bol pratik yapmalılar. Manzara, doğa, moda ve mekan çekimleri üzerinde deneme yanılma yoluyla ilerlemek kişiyi geliştirecektir.

Yarışmalara katılın.
Rakiplerinizi, hatalarınızı, eksiklerinizi ve artılarınızı görmek için fotoğraf yarışmalarına katılın. Eğer kendinizi sınamazsanız neyi doğru, neyi yanlış yaptığınızı bilemezsiniz.

Fotoğraf portfolyosu oluşturun.
İlk çektiğiniz fotoğraftan son çektiğiniz fotoğrafa kadar her kareyi saklayın. Profesyonellik sadece iyi fotoğraf çekerek olmaz. Gelişiminizi takip ederek, eksiklerinizi görerek ve düzelterek profesyonelleşebilirsiniz.

Photoshop bilin.
Photoshop bilmeyen fotoğrafçıya fotoğrafçı denmiyor artık. Etkileyici fotoğrafları ortaya çıkartmak efektsiz olmuyor ya da bir fotoğrafı düzeltmek tekrar tekrar çekmekten daha iyi oluyor. Bu nedenle en çok kullanılan görsel düzenleme programlarını bilmeniz gerekiyor.

İletişim kurmayı bilin.
Profesyonel fotoğrafçı olmak istiyorsanız insan ilişkileriniz kuvvetli olmalı. Modelle, gelinle, damatla, çocukla, aileyle iyi iletişim kurabilmelisiniz. İyi fotoğraf çekmenin sırlarından biri de budur.

Fotoğraf bilginizi geliştirir, her makineyle çekim yapabilecek yeteneğe sahip olur, ajanslarda çalışırsanız profesyonel fotoğrafçı olma yolunda daha hızlı ilerlersiniz.

Translate »
× Size Nasıl Yardım Edebiliriz ?