Portre Fotoğraflarda 4 Farklı Işık Kullanımı

Portre fotoğraf çekiminde; fotoğraf makinasının kalitesi, lens seçenekleri ve kullanabileceğiniz bir sürü aksesuar vardır. Ancak tüm bunlardan daha önemli olan ışıktır. Özellikle portre fotoğraf çekiminde ışıktan daha önemli bir şey yoktur.

Doğal ışık herkes tarafından sevilir. Bu yüzden stüdyo çekimlerinde de genellikle doğal ışığa yakın ışıklar tercih edilir. Ancak elinizdeki ışıkları çok daha farklı kullanarak, oldukça farklı fotoğraflar ortaya çıkartabilirsiniz.

Portre Fotoğrafçı Zach Sutton yıllar boyu çektiği bir çok fotoğraftan sonra, tespit ettiği farklı aydınlatma tekniklerini paylaştı. Sizler de bu 4 farklı ışıklandırma tekniği ile çok farklı portre fotoğraflar çekebilirsiniz.

1. Yumuşak Işık Kullanımı

Yumuşak ışık kullanımı, hem erkek hem de kadın modelleri çok güzel göstermenin yanı sıra, aynı zamanda kişiyi aydınlatmanın en uygun maliyetli yollarından biridir.

Kurulum basittir ve ihtiyacınız olan 2 tane en büyük boy ışıktır. Bunun için büyük şemsiyeleri tercih edebilirsiniz.

Işıklardan birini, modelin ön tarafına yukarıdan olacak şekilde konumlandırın. Diğer ışığı ise modelin aydınlatmak istediğiniz tarafını (genellikle modelin sol tarafı aydınlatılır) seçerek konumlandırın.

Bu ışık kullanımı ile geniş bir alanı aydınlatabilir ve yumuşak ışık geçişlerinden oluşan bir sonuç elde edersiniz.

2. Kelebek Aydınlatma

Kelebek aydınlatma tekniği oldukça basittir. İnsanlar zamanlarının %99’unda yukarıdan ışık alır. Açık havada yürürken güneş yukarıdadır, bir binada yürürken ışık tavandan gelir. Kelebek aydınlatması, günlük yaşamda normal olanın avantajlarından yararlanır.

Hem erkekler hem de kadınlar için ideal bir aydınlatma seçeneğidir. Bu ışık türünü kullanmak için ihtiyacınız olanlar; bir adet orta boy softbox ve aşağıdan kullanmak için bir reflektör.

Tüm güzel fotoğrafçılar için muhtemelen en yaygın aydınlatma tekniğidir çünkü gerçekten yumuşak ve zarif bir ışık üretir, bu da konunun iyi görünmesini garanti eder.

3. Arka Plan Aydınlatma

Portre fotoğrafçılıkta kullanılan favori yöntemlerden biridir. Işık kümesi içinden çıkan bir portre her zaman ilgi çekmiştir. Bu ışık türü; modeli ön plana çıkartır, sonuç zarif ve meleksi bir his verir.

Bu ışıklandırma tekniğini kullanmak da oldukça kolaydır. Bu aydınlatma, büyük bir arkaplan ışığı ve büyük bir ön plan ışığından oluşmaktadır. Modeli bu iki ışık kaynağı arasına fotoğraftaki gibi yerleştirerek istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

Dikkat çeken, harika fotoğraflar elde etmek için bu ışıklandırma türünü kullanabilirsiniz.

4. Güçlü Kısa Aydınlatma

Kısa aydınlatma, bir fotoğrafa dram eklemek için kullanılan geleneksel bir tekniktir. Kısa aydınlatma, sadece konunun aydınlatılmasıyla ortaya çıkar. Ayrıca ışıklandırma arkadan da yapılabilir, böylece yüzlerinin gölge tarafı fotoğraf makinesine daha yakın olur ve sonuç çok daha ilginç olur.

Bu ışık tekniğini kullanmak için, 2 farklı ışık yeterli olacaktır. Çünkü modelin gölge kısmının tamamen kaybolması istenmez. Bu yüzden çekim yönünün ters tarafına modele yakın güçlü bir ışık konumlandırılır. Diğer tarafta ise daha uzakta yer alan çok güçlü olmayan soft bir ışık konumlandırılır.

Sonuç, portre fotoğraflarda benzersiz bir tarz olan; dramatik bir görüntüdür. Bu ışık kullanımı; portre fotoğrafa ek olarak, kısa aydınlatma filmler ve TV’de inanılmaz derecede yaygındır.

Kaynak: Lens Rentals

Translate »
× Size Nasıl Yardım Edebiliriz ?