İnstagram’da görünürlüğünüzü arttırmanın yolları

İnstagram’daki görünürlüğünüzü ve bilinirliğinizi yazımızda yer verdiğimiz 12 adımda artırmayı başarabilirsiniz.

İnstagram, yalnızca mobil fotoğraf ve video paylaşmak için kurulmuş bir sosyal medya platformu olmanın çok daha ötesinde. İnstagram; işletmelere ve markalara harika fırsatlar sunan, marka kimliği konusunda görsel, yaratıcı ve çarpıcı içgörüler kazandıran bir sosyal ağ.

800 milyon kullanıcısıyla, en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından biri olan İnstagram’da 25 milyon aktif işletme profili ve 2 milyon reklam veren yer alıyor.

Bir İnstagram hesabı oluşturmak kolay fakat bu hesabı başarılı bir seviyeye ulaştırmak için biraz uğraşmak gerekiyor. Bu yazımızda, başarılı bir İnstagram hesabı oluşturmanın ve 2018’de performansınızı artırmanın 12 yolunu okuyacaksınız.

Bir İnstagram estetiği benimseyin

Görsellik, İnstagram’da her şey demek. Genel bir marka estetiği benimsemeli ve buna bağlı kalmalısınız. Bu şekilde doğru kitleyi kendinize çekersiniz ve birbirine bağlı bir topluluk oluşturabilirsiniz.

Örneğin, bir moda hesabında şık ve bazen seksi görseller olmalı. Ya da yaşam tarzıyla ilgili bir İnstagram hesabında parlak ve canlı fotoğraflara yer vermelisiniz. Kendiniz için en uygun ve gözünüze en hoş görünen görselleri belirleyin. Görsellerde tutarlılık yaratmak için VSCO ve Mextures gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

Tutarlı bir görünüş yaratın

Başarılı bir İnstagram hesabı, tutarlılıkla eş anlamlıdır. Bir iki filtre belirleyin ve bunu kullandığınız her fotoğrafa uygulayın. Limitli filtre kullanımıyla hesabınız için bir niş yaratmış olursunuz ve markanızın hafızalada bu şekilde yer etmesini sağlarsınız.

Takipçilerinizle fotoğraf altı yazılarıyla iletişim kurun

Takipçilerinizle fotoğraflarla olduğu kadar altına yazdığınız yazılarla da iletişim kurun. Çünkü onlar, hikayenizin bir parçası olduklarını hissetmek ister. Fotoğraf altı yazılarıyla onlarla konuşun ve gelen her bir yoruma yanıt vermeyi ihmal etmeyin.

İçerikleriniz konusunda seçici olun

Platformda tatmin edici seviyede başarı yakalamak istiyorsanız, herhangi bir şeyi paylaşmayı unutmalısınız. Tutarlı, görsel bir yaklaşıma sahip içerikler paylaşmalısınız. Eğer bir fotoğraf paylaşmak istiyor, ancak marka değerlerinizle bağdaştıramıyorsanız, potansiyel müşterileriniz yerine arkadaşlara ya da aile üyelerinize yönelik yeni bir İnstagram hesabı oluşturmayı düşünebilirsiniz. Ya da bu fotoğrafı başka bir sosyal medya hesabınızdan paylaşabilirsiniz.

Hesabınıza videolar ve boomerang’lar ekleyin

Fotoğraflar, İnstagram için harika fakat videolar da etkileşim oranınızı artırmanıza yardımcı oluyor. Boomerang, İnstagram’a özel benzersiz ve günlük içerik rotanızda yer vermeniz gereken, etkileşimi artırıcı bir özellik. Videolarda doğru hashtag’ler kullandığınızdan emin olmalısınız. Hashtag’ler videonun erişimini artırır.

Canlı yayın yapın

Takipçilerinizle gerçek zamanlı olarak etkileşime geçin ve onlarla olan bağınızı güçlendirin. Canlı yayınları yalnızca ürün ya da hizmet satmak amacıyla yapmamalısınız. Marka değerinizi İnstagram Live seçeneğiyle gösterebilir ve artırabilirsiniz.

İçeriklerinizi planlayın

Birçok başarılı İnstagram hesabı, rastgele ve düzensiz içerikler paylaşıyor gibi görünebilir fakat emin olun o içeriklerin hepsi planlı ve programlı olarak paylaşılıyor. Paylaşım yapmak, üçüncü parti sosyal medya araçlarıyla daha da kolaylaşıyor.

İnstagram Stories’i kullanın

İnstagram Stories, işletmeler için popülerliğini kanıtladı. İnstagram’da görüntülenen hikayelerin %33’ü işletmeler ve markalar tarafından paylaşılıyor.

Stories, müşterilerin markalarla daha derin bağlantılar kurmasına yardımcı oluyor. Takipçilerinize perde arkası sahnelerin yer aldığı içerikler gösterebilirsiniz, yarışmalar düzenleyebilirsiniz, yaratıcı yönünüzü açığa çıkarabilirsiniz. Canva ve Adobe Spark’ı İnstagram hikayelerinizi özelleştirebilirsiniz.

İçeriklerinizi düzenleyin

Düzenli olarak göze hoş görünen fotoğraf ve videolar paylaşmanın yanında, paylaşımlarınızın birbirlerine bağlı olduğundan emin olmalısınız.

Oreo’nun İnstagram feed’inde gördüğünüz gibi, renk seçimi ve filtre kullanımı çok uyumlu ve daha tutarlı bir marka varlığı yaratıyor.

Tutarlı ve aynı zamanda tamamen bireysel bir stil, başarması zor olduğu kadar, ekstra emek de gerektiriyor.

Yarışa hazır olmak için çalışın

Sherlock Holmes şapkanızı takın ve İnstagram yarışında birlikte olduğunuz rakiplerinizi araştırın. Etkileşim oranlarını, sıklıkla kullandıkları hashtag’leri, ne ve ne sıklıkta paylaştıklarını kontrol edin. Takipçileriyle nasıl etkileşim kuruyorlar? Hangi içerik çeşitleri en iyi yanıtları alıyor, hangileri yetersiz kalıyor? Bunlara dikkat edin. Kendi içeriklerinizi yaratırken, elde ettiğiniz içgörülerden yararlanın ve rakiplerinizin bir adım önünde olun.

Uygun hashtag’ler kullanın

Hashtag’ler İnstagram’da büyük önem taşıyor. Bir paylaşıma en az 6 hashtag eklemenizi tavsiye ediyoruz. Kullandığınız hashtag’in içeriğinizle uyumlu olmasına dikkat edin. Bu sayede yeni kişilere ulaşabilirsiniz ve markanızın iletmek istediği mesajı, markalı hashtag’inizle daha geniş kitlelere yayabilirsiniz.

İnstagram topluluğunda aktif olun

İnstagram bir topluluktan meydana geliyor. Tüketicilerinizle ilişki kurmanın yanı sıra, diğer İnstagram hesaplarıyla ve işletmelerle etkileşime geçmelisiniz. Eğer birbirinizi desteklerseniz, daha fazla tanınacaksınız ve feed’iniz daha da gelişecek. Facebook gruplarına katılın, forumlarda sohbet edin ve İnstagram sayfanızın mümkün olduğunca dışına açılın.

İnstagram, işletmenizin vadettiği şeyleri ortaya koyan en etkili araçlardan biri. Bir gecede İnstagram fenomeni olmayı beklemeyin. Bunu başarmak için kendinizi adamanız ve sıkı çalışmanız gerektiğini unutmayın. Bir şeyleri ertelemeye son verin ve başarılı bir İnstagram hesabı yaratmak için çalışmalara başlayın. Zamanla başarılı olacağınızı unutmayın.

Translate »
× Size Nasıl Yardım Edebiliriz ?