Hareket fotoğrafları yakalama

Hareket fotoğrafçılığını keşfetme

Fotoğraflarda hareketi yakalamak için aksiyonu dondurma VEYA yaratıcı bulanıklık ile fotoğraflarınızda hareket hissini gösterme arasında bir seçim yapmanız gerekir.

Seçtiğiniz yol, fotoğrafınızın izleyicilerinize ne söylemesini istediğinize bağlıdır. Donmuş bir anda bir tenis oyuncusunun yüzündeki duyguyu yakalamak, bir korttaki hareketi yoğun biçimde bulanık gösteren bir çekime göre farklı bir mesaj iletir. Bunların ikisi de eşit derecede güçlü olabilir.
Hangi fotoğraf makinesini kullanırsanız kullanın hareketi etkin bir şekilde yakalamak, yaratıcılık katmak ve fotoğraflarınızla bir öyküyü iletmek için çeşitli teknikler vardır. Canon eğitmeni Brian Worley, fotoğraf makinenizden en iyi şekilde nasıl faydalanacağınızı açıklıyor.

Başlarken:

Unutmayın; çocuklar ve küçük hayvanlar hızlı hareket eder!

Semtinizdeki parkta koşan küçük çocuklar ve köpekler gördüğünüzde bunların hızlı ve genellikle düzensiz yönlerde koştuğunu fark edersiniz. Yönleri ve hızları sık sık değişir, bu nedenle küçük çocukların ve köpeklerin fotoğrafını çekmek zor olabilir.

Fotoğraf makinenizde Çocuklar ve Hayvanlar modu varsa bu mod nesnenin üzerindeki odağın net olması için birden fazla odaklama karesi kullandığından bu tür durumlar için idealdir. Bu mod, nesnelerin fotoğraf makinesinden en az üç metre uzakta olmaları durumunda daha da etkindir.

Bu mesafede fotoğraf makinesinin nesneye odaklanması ve bu odağı koruması daha kolay olur. Nesneniz fotoğraf makinesine çok yaklaşırsa odağı kilitli tutmak çok daha zordur. Fotoğraf makinenizde Çocuklar ve Hayvanlar modu yoksa net bir otomatik odaklama elde etmek için fotoğraf makinenizi aralıksız çekim ve Servo AF moduna ayarlayın.

Büyük spor stadyumları veya konserlerde flaşı kapatın

Fotoğraf makinenizi büyük bir spor stadyumuna götürmüşseniz flaşı kapattığınızdan veya flaş kapalı modunu seçtiğinizden emin olun. Dahili flaş, fotoğraf makinesine nispeten yakın olan genellikle beş metreye kadar uzaktaki nesneler için tasarlanmıştır. Flaşı stadyumlarda kullanırsanız resmin çoğu önünüzde oturan nesnelerin flaşla aydınlatılmış görüntülerinden oluşur.

Spor moduna başlama

EOS ve diğer pek çok Canon fotoğraf makinesinde bulunan spor modu, hızlı aksiyon ve spor fotoğrafçılığında hareketi otomatik olarak dondurmak için idealdir. Bu mod, fotoğraf makinesinin varsayılan ayarını değiştirerek onu hareketi dondurma, hareketli nesneleri izleme ve aralıksız çekim için optimize eder.

– Uzaktaki nesneleri çekerken hızlı hareketler içeren sporlar için genellikle daha uzun odak uzaklığına sahip lensler kullanılır. Spor modunu seçmek, fotoğraf makinenizin kullanılan lense bağlı olarak seçilen enstantane hızlarını otomatik olarak optimize edeceği anlamına gelir.

– Spor modunu kullanırken deklanşöre yarısına kadar basıldığında fotoğraf makinesi odağı kilitlemez. Bunun yerine yaklaşan veya uzaklaşan ve karenin çevresinde hareket eden nesneyi izler.

– Fotoğraf makinenizin nesnenizi optimum bir şekilde izlemesini sağlamak için öncelikle nesneyi vizör karesinin ortasına yerleştirmeye çalışmak en iyisidir.

– Nesnenizi çekeceğiniz yerdeki ideal konumuna ulaşmadan çok önce izlemeye başlamanız da yardımcı olur.

Uzun lensler

Uzun odak uzaklığına sahip lensler, görüntüleri insan gözüne göre daha dar bir görüş açısında çeken lenslerdir. Bu lensler yaygın olarak spor ve vahşi yaşam fotoğrafçılığında kullanılır. Daha uzun odak uzaklıklarına sahip lensler, uzak nesneleri karede daha büyük hale getirir ve aksiyona yaklaşmanızı sağlar. Odak uzaklığı 70 mm’den fazla olan lensler, uzun veya telefoto lenslerdir.

Hareketi dondurun

Görüntü Sabitleyici işlevi, uzun zum lenslerin doğal bir sonucu olan fotoğraf makinesi sarsıntısını azaltarak net çekimler elde edilmesine yardımcı olur. Lensle maksimum zumda veya buna yakın bir ayarda çekim yaparken daha iyi bir sonuç elde etmek için fotoğraf makinesini iki elinizle sabit bir şekilde tutmaya çalışın.

Yüksek hızlı ve büyük kapasiteli bir hafıza kartı kullanın

Hareket yakalarken en iyi çekimi kaçırmamak için aralıksız çekim yapmak iyi bir fikirdir. Bu konudaki bazı faydalı ipuçları:

– Fotoğraf makinesini deklanşör basılı durumdayken bir dizi fotoğraf çekmeye ayarlamak için yüksek hızlı sürekli sürücü modunu seçin.
– Fotoğraf makinesinin tek seferde birden fazla çekim yapabilmesini sağlamak için yüksek yazma hızlarına sahip, yüksek kapasiteli hafıza kartları kullanın.

– En uzun seri çekim için fotoğraf makinesini JPEG görüntüler çekecek şekilde ayarlayın.

Kaydırma – fotoğraf makinenizi nesnenizle birlikte hareket ettirmek

Fotoğraf makinenizle nesnenizi izlemek, kaydırma olarak adlandırılır. Bu, uzmanlaşmak için zaman gerektiren bir beceridir, bu nedenle düzenli olarak alıştırma yapmaya çalışın.

Becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız bisikletçiler faydalı hareketli nesneler oluşturabilirler. İdeal kaydırma resmi, ana nesnenin donmuş gibi görünmesi ve hareket nedeniyle arka planın bulanık görünmesi için fotoğraf makineniz nesneyle aynı hızda hareket ederek çekilir. Taşıt fotoğrafı çekiyorsanız tekerlekler hareketli görünür ancak taşıt pürüzsüz şekilde bulanıklaştırılmış arka planın önünde net görünür.

Kaydırma, araçlar veya yarış pisti gibi çeşitli hareketli nesneleri çekmek için de kullanılabilir. Net araçlarla bulanık arka planın kombinasyonu, resme gerçek bir hız hissi katar.

Daha yavaş hareket eden nesneler için Enstantane önceliği modunu (Tv) kullanmayı deneyin ve enstantane hızını kendiniz seçin.

Gelişmiş İpuçları:

Enstantane önceliği (Tv) veya Manuel pozlama
EOS’nizin gelişmiş özelliklerini rahatça kullanabiliyorsanız nesnenizin hareketini dondurabilen veya yaratıcı bir şekilde bulanıklaştırabilen enstantane önceliği (Tv) modu ile deneyler yapın.

Manuel pozlama (M) modu size pozlama konusunda tam kontrol verir ve bazen profesyonel fotoğrafçılar tarafından da tercih edilir. Birkaç ayarı deneyerek ve kendi fotoğrafçılık stilinize neyin uygun olduğunu görerek en iyi sonuçları elde edebilirsiniz.

Enstantane hızını ayarlama

Fotoğraflarınızda hareketin çekilme şekli, temel olarak seçtiğiniz enstantane hızına bağlıdır. Yüksek enstantane hızları hareketi dondururken düşük enstantane hızları hareketin bulanık çıkmasıyla sonuçlanır. Bununla birlikte enstantane hızlarını nesnenizin hızına uygun olarak seçmek önemlidir. Yarışan bir aracın hareketini dondurmak için yürüyen bir kişinin hareketini dondurmaya göre çok daha yüksek enstantane hızları gerekir.

Deklanşörün açık olduğu süre saniyelerle veya genellikle saniyeden de küçük birimlerle ölçülür. Deklanşör daha kısa bir süre açık kalırsa fotoğraf makinesi hareketli bir nesneyi zamanda donmuş gibi kaydeder.

Yüksek enstantane hızları genellikle bir saniyenin 1/500’ü kadar veya daha hızlıdır. EOS fotoğraf makinelerinde enstantane hızları 1/4000 sn ve hatta 1/8000 sn kadar hızlı olabilir. Amaç nesnenin hareketini bulanık olarak çekmekse düşük enstantane hızları kullanmak gerekir. EOS fotoğraf makineleri 30 saniyeye kadar enstantane hızları sunabilse de düşük enstantane hızları genellikle saniyenin 1/30’undan başlar.

Çekimleri kaydırmak için Görüntü Sabitleyici Modu 2

Canon’un uzun lenslerinden pek çoğunda birden fazla Görüntü Sabitleyici modu bulunur; nesnelerinizle kaydırma yaparken mümkünse lensinizin yanında bulunan anahtarla Mod 2’yi seçin. Unutmayın:

Yatay veya dikey herhangi bir yöne kaydırma yapabilirsiniz.

En iyi sonucu deklanşör düğmesine basmadan önce kaydırma yapmaya başlayarak ve pozlama bittikten sonra da kısa bir süre daha hareket etmeye devam ederek alırsınız. Bu, kaydırmalı çekimler yaparken fotoğraf makinenizin hızının sabit olmasını sağlar.

Görüntü Sabitleyici özelliğine sahip bir lens kullanıyorsanız üzerinde Mod seçimi anahtarı olmayabilir; bu genellikle lensin kaydırma yönünü otomatik olarak algılayacağı ve Mod 2 IS’ye otomatik olarak geçeceği anlamına gelir.

Translate »
× Size Nasıl Yardım Edebiliriz ?