Güzel fotoğraf çekmenin yolları: 10 profesyonel ipucu

Danimarka’nın önde gelen Instagram fotoğrafçılarından Thomas Søndergaard’dan güzel fotoğraf çekmenin yolları hakkında ipuçları aldık. İşte 10 değerli ipucu!…

Kameralı telefonlar ve küçük boyutlu dijital kameralar seyahat fotoğrafçılığında devrim yarattı ve bunun sonucu olarak inanılmaz sayıda fotoğraf çekmeye başladık. Bu fotoğrafların 350 milyonu Facebook’a ve 95 milyonu Instagram’a yükleniyor. Hem de her gün… Ancak biraz eleştiriyi kaldırabilirsek, büyük bir çoğunluğumuzun iyi fotoğraf çekme konusunda birkaç tüyoya ihtiyacı var gibi.

Peki, tatil fotoğraflarımızın biraz daha iyi görünmesini nasıl sağlarız? Danimarka’nın önde gelen Instagram fotoğrafçılarından Thomas Søndergaard’dan elini taşın altına koymasını istedik ve o da bize daha güzel fotoğraf çekmenin yolları konusunda 10 profesyonel ipucu verdi.

1. En iyi kamera o anda yanında olandır

“Mobil fotoğrafçılığın ve onun hem çekim ve düzenleme hem de Instagram’da diğer fotoğrafçılarla iletişim kurabilmeyi sağlaması konusunda önümüze getirdiği imkanların büyük bir hayranıyım. Ayrıca, birkaç ay önce, daha az spontane çekimler için de yüksek kalitede kompakt bir kamera satın aldım ve çoğunlukla yanımda taşıyorum.”

2. Sadece ne yaptığını biliyorsan flaş kullanmalısın

“Eğer flaşı doğru şekilde nasıl kullanacağını bilmiyorsan hiç kullanmamalısın. Flaşlı fotoğrafçılık neredeyse başlı başına bir sanat formudur ve büyük bir etki yaratabilir ama doğru kullanmak da oldukça zordur.

Çok fazla iç mekan fotoğrafı çekiyorsan özel bir flaş edinmeli ve flaşı tavana doğru yöneltmelisin ama bu çok fazla alıştırma yapmayı gerektiriyor! Çok hızlı (yani ışığa duyarlı) bir lens alıp flaştan tamamen vazgeçebilir veya ışık hassaslığını artırmak için kameranın ISO değerini yükseltebilirsin. Bu fotoğrafa bir parça parazit katacaktır ama bu o kadar da kötü bir şey değil.”

“Bazen en güzel kareler beklenmedik anda karşına çıkar”

3. Sonbahardan en iyi şekilde yararlan

“Sonbahar fotoğrafçılık için harikadır, özellikle de muhteşem renklerden hoşlanıyorsan. Yılın bu zamanında ışığın az olmasının bir sorun oluşturması gerekmiyor, sadece farklı şeyler dene.

Mesela, siluet etkisi yaratmak için çıplak ağaçları arkalarındaki gri veya mavi gökyüzüyle birlikte çek. Ve o sarı yaprakları da… Onları gri veya monokrom bir çekimdeki tek renk kaynağı olarak kullan.”

4. 50mm lens doğru bir tercih

“İnsanların fotoğraflarını çekmeyi planlıyorsan, 50mm’lik prime lens hatalı bir tercih olmaz. Ucuz ve her konuda başarılıdır. Manzara resimleri çekmeyi seviyorsan bir tripod ve aynı şekilde uzaktan kumanda (kameranın sallanmasını önlemek veya fotoğrafa kendini de dahil edebilmek için) da oldukça kullanışlıdır. Bu tarz bir fotoğrafçılık için ayrıca geniş açılı lense de ihtiyacın olacak.”

5. Kendini insanlarla sına

“Manzaralar hataları oldukça affedicidir. Ufku düz tutmayı başardığımız takdirde, harika bir günbatımının fotoğrafını çoğumuz başarılı bir şekilde çekebiliriz!

İnsanların fotoğrafını çekmek ise çok daha az kontrole sahip olduğun ve bir de kendi sınırlamalarınla uğraştığın için zordur. Bir sokak portresi için yabancı birine nasıl yaklaşmalısın? Ya sokakta rastgele fotoğraflar çekerken yakalanırsan ne olacak? Yine de bir denemelisin – pişman olmayacaksın.”

6. Sokak gizliliği

“Göze çarpmadan ve fotoğraflamak istediğin şey üzerinde etki bırakmadan çekim yapmak istediğin zamanlarda telefonun oldukça kullanışlıdır. Sokak fotoğrafçılığı bunun için iyi bir örnek ve sokakta çektiğim en iyi fotoğraflarımdan bazılarını iPhone’umla çektim.

Bu gizliliğe katkıda bulunmak için, kulaklıklarını kulağa takıp, müzik dinliyormuş gibi yaparak kablodaki ses düğmesini deklanşör olarak kullanabilirsin.”

7. Klişelerden sakın

“Sanırım klişe çekimlerin daha kabullenilebilir görülmesinin suçlusu Instagram ve itiraf etmeliyim ki bundan ben de payıma düşeni aldım. Barselona’ya gittiğinde La Sagrada Familia’nın önünde selfie çekmek zorunda değilsin ve New York’a gittiğinde kimse seni Williamsburg’dan günbatımını veya Rockefeller Center’dan şehir manzarasını çekmen için zorlamıyor.

Bunun yerine, merakını kullan ve olduğun yeri gezerek keşfet. İlginç ara sokaklara dal ve fotoğraf çekilebilecek başlıca noktaları öğrenmek için yerel halkla iletişim kur. Yeni bir yere seyahat edeceğim zaman çoğunlukla yerel Instragramcılarla iletişime geçerim – bu aynı fotoğrafçılığı senin kadar seven yerel (ve ücretsiz!) bir rehberin olması gibi bir şey.”

8. Kalabalığa karış

“Yeni bir yere gittiğinde doğal olarak daha dikkatli oluyor, çevreyi daha iyi gözlemliyorsun ve bu da fotoğrafını çekecek ilginç şeyler bulmana yardım ediyor.

Eğer bir şehri ziyaret ediyorsan, dar ve kalabalık bir sokakta iyi bir nokta bul ve orada ayakta dikil. Sahnenin kompozisyonunu oluştur, kameranı ayarla (eğer kullanıyorsan), insanların kareye girmesini bekle ve harika bir doğaçlama çekim için doğru anı bekle.”

9. Fotoğrafla bütünleş

“Fotoğraflarla bütünleşmeni en fazla sağlayan şey, karanlık odada beş saat geçirip, eve sadece tamamlanmış iki fotoğrafla dönmektir! Manuel bir kamerayla çalışıp karanlık odada zaman geçirme fırsatına herkes sahip değildir ama elinde bu şans varsa kullan!

Bu sayede kompozisyon, ışık ve odak hakkında çok şey öğreneceksin. Ne kadar fazla oynama ve çekim yaparsan, kompozisyon hakkında eskiden neyin işe yaradığı, neyin yaramadığı gibi konularda daha çok düşünecek ve bu konuda daha rahat olacaksın.”

10. Tüm düzenlemeler için VSCOcam

“En çok kullandığım uygulama, filmi oldukça doğal yollardan yorumladığı için VSCOcam. Snapseed (VSCOcam ile yapılamayan küçük düzenlemeler için), Mextures ve Darkroom da kullanıyorum.”

Artık hiçbir şey seni durduramaz! Bir sonraki tatilini planla ve fotoğraf çekmeye başla!

 

Translate »
× Size Nasıl Yardım Edebiliriz ?