Full Frame ve Croplu Sensör Farkı Nedir ?

Bu sorunun cevabını vermeden evvel öğrenmemiz gerek…

Sensör nedir ?

— İsterseniz öncelikle biraz tanımlama yapalım. Sensör, tüm dijital fotoğraf makinelerinde görüntüyü dijital ortamda algılanmasına yardımcı olan parçasına denir. Organlarla kıyaslarsak, kısaca fotoğraf makinesinin ” Kalbi ” de diyebiliriz.

— Sensörde belirleyici olan detay boyutlarıdır. Boyutlar büyüdükçe, maalesef maliyeti de artan bir parçadır sensör. Geniş boyutlu sensörler, çekilecek alan olarak genişlediği için, ileri seviye fotoğrafçıların genellikle tercih nedenidir.

— Sensörler ikiye ayrılırlar. ” Full Frame Sensör ( FF ) “ ve ” Croplu Sensör (CS ) “

 

Full Frame Sensör ( FF ) Nedir ?

— Full frame sensör, sensör boyutu olarak en geniş boyutlara sahip olduğundan kendisine bu ad verilmiştir. Fotoğraf makinesinin içerisinde bulunan, performansını en yüksek seviyede yansıtan en önemli parçasıdır. Full Frame Boyutu 36 * 24 mm ( 35 mm film boyutu )

— Dijital fotoğraf makinelerine takılan objektifler mm değerleriyle adlandırılırlar. Bu mm değerine sahip objektiflerden beklenen tam performansı sadece ” Full Frame Sensör ” verebilir. Örnek verilmesi istenirse 50mm odak uzunluğuna sahip bir objektif ” Full Frame Sensöre ” sahip bir fotoğraf makinesine takıldığında, herhangi bir crop çarpanı olmadığı için sizin elde edeceğiniz performans 50mm * 1 = 50mm düzeyinde olacaktır.

Full Frame Sensörün Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir ?

Avantajları :

1 – Objektif performansını en yüksek alabileceğiniz sensördür.

2 – Çekmek istediğiniz görüntünün genişliği daha da artar.

3 – Düşük ışıkta dahi yüksek performans elde edersiniz.

4 – Yüksek teknoloji fotoğraf makinelerinde olduğu için, çektiğiniz kareler daha kaliteli olur.

5 – Daha geniş objektif seçim şansınız olur.

Dezavantajları :

1 – Full Frame sensöre sahip fotoğraf makineleri ciddi bir ağırlığa sahiptirler.

2 – Croplu sensöre sahip fotoğraf makinelerine kıyasla daha pahalıdırlar.

Croplu Sensör Nedir ?

— Croplu sensöre sahip fotoğraf makineleri, full frame e göre daha ufak boyuta sahiptirler. Crop sensör boyutu 24 * 16 mm dir. Croplu sensöre sahip makineler, giriş seviyesi makinelerde kullanıldığı için, hitap ettiği kesim daha çok ekonomiyi düşünen veya amatör sınıf fotoğrafçılar oluyor.

— Croplu sensör, adından da anlaşılacağı gibi belirli çarpanlara sahiptir. Bu şekilde kullandığınız objektifin performansı, sensörün çarpanına göre değer değiştirir. Örneğin 1,6 çarpanına sahip bir fotoğraf makinesine 50mm objektifi kullandığınızda, elde edeceğiniz görüntü 50mm * 1,6 = 80 mm olacaktır. Bu durum geniş açılı objektiflerle çalışanlar için bir dezavantaj, tele objektiflerle çalışanlar için bir avantajdır.

Croplu Sensörün Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir ?

Avantajları :

1 – Maddi manada oldukça uygundur.

2 – Tele objektiflerle çekim yapanlar için ekstra tele mesafesi kazandırır.

3 – Ceoplu sensöre sahip fotoğraf makineleri hafiftir, taşınması kolaydır.

4 – Kullanılan objektifler maddi manada daha uygun.

Dezavantajları :

1 – Görüntü kalitesi ve keskinliğinde ciddi bir kalite farkı var.

2 – Geniş açıyla çalışan fotoğrafçılar için olumsuz bir durum.

3 – Sensör kalitesi değişikliği, fotoğrafta gren etkisi olarak göze çarpıyor. Croplu sensörde daha fazla gren dokusu görürsünüz.

— Sizlere şimdi de örnek bir sensör üzerinde, full frame ve çarpanlı olanın sensör boyutlarını göstermek istiyorum temsili olarak.

— Aşağıdaki fotoğrafta da çekilen bir karenin Full Frame ve Croplu Sensöre sahip makinelerdeki görüntü alan farkını görmeniz için sunuyorum.

— Sizlere, Croplu sensöre sahip Canon 60D ve Full Frame Sensöre sahip Canon 5D mark 2 fotoğraf makinesiyle çekilmiş görüntülerin kadrajları arasındaki farkı daha net göstermek istiyorum.

— Yazımı tamamlarken sizlere kişisel düşünceme ve deneyimimi paylaşarak ışık tutmaya gayret edeceğim. Fotoğraf çalışmalarına başlamadan önce temel bilgiye muhakkak sahip olmanızı öneririm. Bu şekilde tercih edeceğiniz makinenin hangi özelliklere sahip olacağına karar verirsiniz. Bu şekilde maddi kaybınız en aza iner ve çalışmalarınız en yüksek performansa ulaşır. Portre ve Geniş açıyla çalışmaktan keyif alıyorsanız Full Frame Sensörü, çok uzaktaki nesneleri çekmekten keyif alıyorsanız ve maddi gücünüz yeterli değilse de Croplu Sensöre sahip fotoğraf makinelerini tercih etmenizi öneririm.

Translate »
× Size Nasıl Yardım Edebiliriz ?