Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar İçin İpuçları

Fotoğrafçılığa başlamak istediniz; şimdi nereden başlamalıyım diye mi düşünüyorsunuz? Yazımızda fotoğrafa yeni başlayanlar için ipuçlarını bulabilirsiniz.

Fotoğrafçılığa başlamak istediniz; şimdi nereden başlamalıyım diye mi düşünüyorsunuz? Fotoğrafçılık edinebileceğiniz en heyecan verici hobilerden biri. Fakat her yeni başlayana olduğu gibi, fotoğrafçılık da ilk başta biraz kafa karıştırıcı görünebilir. Aşağıda fotoğrafa yeni başlayanlar için ipuçları bulabilirsiniz.

Her gün fotoğraf çekin

Kendinizi geliştirmenin daha iyi bir yolu yok. Devamlı çekin, fotoğraf makinenizi yanınızdan ayırmayın. Daha fazla fotoğraf çekmek hatalarınızı görmek ve yeteneklerinizi geliştirmek için büyük bir fırsat.
“Your first ten thousand photographs are your worst” – Henri Cartier-Bresson

Fotoğraf makinesi seçiminizi iyi yapın

Hayatınızda ilk defa bir fotoğraf makinesi alıyorsanız, kendinizi çekingen hissedebilirsiniz. Yeni başlayanlara doğrudan en pahalı fotoğraf makinesini almaya koşmamaları öneriliyor. Daha uygun fiyata bulabileceğiniz bir fotoğraf makinesi ile de iyi kareler yakalayabilirsiniz. Bütçenize uygun bir şey bulduğunuzda, onunla ilgili yorumları okuyun. Ürünü kullanan kişilerin geri bildirimleri sizin için faydalı olacaktır. Fotoğrafa yeni başlayanlar için DSLR fotoğraf makineleri en uygun seçenekler arasındadır (özellikle kısıtlı bir bütçe ile hareket etmek zorundaysanız). Örneğin, Nikon D7000 ya da muadili bir fotoğraf makinesi işinizi görecektir.

Ulaşabildiğiniz bütün kaynaklara merakla sarılın

Fotoğraf kitapları ve örnek aldığınız fotoğrafçıların hayatını okuyarak bu alanda kendinizi geliştirin. Flickr gibi internet sitelerinde gezinin, fotoğrafçıların fotoğraflarını inceleyin. Tüm bunlar farklı bakış açılarını görmenize yardımcı olup, sizi yeni şeyler denemeniz için teşvik edecektir.

Makinenizin ayarlarıyla bol bol oynayın

Fotoğraf çekimlerinizi iyileştirmek istiyorsanız, asla bir tek ayara bağımlı kalmayın. Fotoğraf makinenizle birlikte elinize geçen kullanma kılavuzunu alın ve okuyun. Makinenizin üzerinde bulunan o gizemli küçük sembollerin ne anlama geldiklerini öğrenin ve her birini mutlaka deneyin.

Lens seçimi önemlidir

Lens seçimi, en az fotoğraf makinesi seçimi kadar önemlidir. Her lens her makineyle uyumlu olmayacağı için önceden araştırma yapmanız gerekir. Lensin boyutu ve şekli makinenizin bağlantı yerine uymadığında paranızı boşa harcamış olursunuz. Henüz fotoğrafçılığın hangi alanına yöneleceğine kesin karar vermemiş bir yeni-başlayan olduğunuz için, genel amaçlı zoom lensler sizin için ideal olacaktır.

Tripod almayı düşünebilirsiniz

Eğer ellerinizin çok titrediği hissine kapılıyorsanız, daha net fotoğraf çekmek için bir tripoddan yardım alabilirsiniz. Shutter hızını ayarlayarak tripod üzerindeki kameranın titremesinden doğan etkiyi azaltmanız fotoğrafınızın sizi daha çok memnun etmesini sağlayacaktır. Fotoğraf makinenizin zamanlayıcı fonksiyonunu etkin hale getirerek daha sabit bir görüntü elde edebilirsiniz.

Diğer fotoğrafçılarla bağlantı kurun

Forumlar, kurslar ve workshop aracılığı ile diğer fotoğrafçılar ile bağlantı kurun. Bu sizin gelişiminize önemli katkı sağlayacak ve fotoğraf çekmeyi daha da eğlenceli kılacaktır.

Geri bildirim alın

Ailenize, arkadaşlarınıza ve sevgilinize fotoğraflarınızı gösterin ve fikirlerini alın. Fotoğrafçılık hakkında biraz bilgi sahibi olan kişilerin geri bildirimleri sizin için daha faydalı olacak olsa da çevrenizdeki insanların fikirleri de büyük önem taşır, aynı zamanda motivasyonunuzu arttırır.

Denemekten korkmayın

Deneysel olun. Elinizdeki fotoğraf makinesiyle size çok çılgın gelebilecek açılarda, ışıklarda, pozlarda fotoğraflar çekin. Pek çok fotoğrafın içinden mutlaka sevdikleriniz olacaktır. Öğrenme sürecinizi önemseyin ve denemekten korkmayın. Profesyonel fotoğrafçılar ile kendinizi kıyaslayarak başarısız girişimler ile motivasyonunuzu düşürmeyin, yaptığınız işin keyfini çıkarın ve eğlenin.

Translate »
× Size Nasıl Yardım Edebiliriz ?