Exif Nedir? Nasıl Görüntülenir?

EXIF, “Japan Electronic Industries Development Association” (JEIDA) tarafından 1998 yılında tasarlanarak çıkarılmıştır. O kadar büyük bir buluştur ki fotoğrafların nerde ve nasıl çekildiğinden tutunda, resimlere koyacağınız etiketlere varıncaya kadar bünyesinde barındırabilmektedir.

EXIF Nedir?

Dijital makineyle çekilmiş olan fotoğraf sadece görüntü (imaj) dosyasından ibaret değildir. Fotoğrafın hangi makine, hangi lensle, ne zaman, hangi diyafram ve estantene hızıyla çekildiği gibi daha onlarca değeri bünyesinde barındıran bir dosyayı da bu görüntü dosyasının içinde barındırır. Bu dosyaya “exchangeable image file” değiştirilebilir resim formatı EXIF denilmektedir. EXIF çekilen fotoğrafı okumamızı sağlarken aynı zamanda bize çekime ilişkin ipuçları ve detayları da verebilir.

EXIF Nasıl Görüntülenir?

Windows XP, Windows 7 ve MAC OS’da EXIF bilgilerin bir kısmı gösterile bilmektedir. Hatta bu bilgilerin bazılarını değiştirme imkanınız da bulunmaktadır. Aşağıda Windows 7 görüntüsü verilmiştir.

İlgili resim dosyasına sağ click yapıp ayrıntılar sekmesinden de bu bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Benzer şekilde fotoğraf işleme ve görüntüleme yazılımlarında da EXIF değerlerini görmek mümkündür. Bunlardan iki tanesine PhotoMe ve Opanda IExif  programlarına Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir?”  yazımızda değinmiştik. EXIF öğrenmede diğer yöntemler:

  • Exiftool: En detaylı EXIF  bilgilerini veren programlardan biridir. Programın kullanımı da çok kolaydır. Windows için buradan , MAC OS için ise buradan programı indirebilirsiniz. Programı indirdikten sonra zip dosyası içinden çıkan “exiftool(-k).exe” dosyasını çıkarıp masa üstüne kopyalayın. Programı açmadan EXIF bilgilerini görmek istediğiniz programı bu program üstüne sürükleyip bırakın. DOS penceresinde aşağıdaki benzer EXIF bilgilerini gösteren ekran açılacaktır.

IrfanView: IrfanView en popüler ve en kullanışlı fotoğraf görüntüleme programlarından biridir. Programın kullanımı çok kolay olduğu gibi çokta hızlıdır. IrfanView ‘ı buradan indirebilirsiniz. Programı indirdikten sonra EXIF bilgilerini program üzerinden görüntüleyebilmek için buradan mutlaka plugini yüklemelisiniz. Yüklemeler bittikten sonra EXIF bilgisini görmek istediğiniz fotoğrafı IrfanView ile açınız. Ardından toolbarda bulunan  butonuna basınız. Aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır.

Sol altta bulunan “EXIF bilgisi” butonuna basarak EXIF bilgilerinin bulunduğu aşağıdakine benzer ekrana ulaşabilirsiniz. “Copy Clipboard” diyerek bu bilgileri text olarak kopyalayıp notepad gibi bir editöre yapıştırabilirsiniz.

EXIF değeri öğrenmek için diğer bir yolda fotoğraf paylaşım siteleri olabilir. Çoğu siteler bu değerlenden bazılarını sizin girmenizi isteseler de örneğin flickr gibi siteler bu bilgileri yüklemiş olduğunuz resimden otomatik olarak alırlar. Flickr‘dan EXIF bilgilerini görebilmek için ilgili resmin üzerinde bulunan “Actions” menüsünde altta bulunan “View Exif info” menüsünden ulaşabilirsiniz.

Translate »
× Size Nasıl Yardım Edebiliriz ?