AKILLI TELEFONLA HARİKA FOTOĞRAF ÇEKMENİN 7 PÜF NOKTASI

Akıllı telefonlar hemen hemen herkeste mevcut. Uygulamaları ve işlevleri hayatımızı kolaylaştırıyor; her yeni gün yeni bir özelliği çıkıyor. Yine de, yeni bir akıllı telefon alırken ilk dikkat ettiğimiz şey aynı: Kamerasının özellikleri… Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte herkeste iyi fotoğraf çekme ve daha iyi içerik üretme kaygısı oluştu. Daha iyi paylaşımlar ya da eş dostla daha kaliteli ve daha iyi çözünürlükte anılar yakalamak hepimizin ortak amacı. Peki sosyal medya hesaplarımıza kaliteli içeri Akıllı telefonla harika fotoğraf çekmenin 7 püf noktası

1- Telefonunuzun kamerasını tanıyın

Telefon kamerasının özellikleri ve sağladığı teknik detayları iyi incelemek gerek. Kameranın diyafram açıklığı, çözünürlüğü ve megapiksel değerlerini bilmek ve hangi ışık koşullarının altında nasıl fotoğraflar yakalayabileceğinizi kestirmek önemli.

2- Kadraj oluşturma

Doğru ışığı yakalamak işin püf noktası. Objeyi ekrana oturtmak ve görsel açıdan estetik oluşturmak lazım. Diyagonal noktaları kullanarak ya da ekranı 9 parçaya bölerek objeyi uygun kesişimlere yaslamak önemli. Bunun için telefonun kamera ayarlarından ızgara görünümünü seçebilirsiniz.

 

3- Net fotoğraflar

Objektifi doğrulttuğunuz yer, telefonunuz tarafından otomatik olarak netlenir. Tabii siz kompozisyonuza göre farklı yerleri netlemek isteyebilirsiniz; bunun için tek yapmanız gereken, netlemek istediğiniz alana hafifçe dokunmak.

4- Zoom yapmayın

Telefonunuzun kamerasında optik zoom özelliği yoksa mümkün olduğunca zoom yapmaktan kaçının. Telefonunuz dijital olarak zoom yapacağı için fotoğrafınızdaki görüntü kalitesinde bozulmalar olur. Yakın çekmek istediğiniz objeye zoom yapmak yerine yaklaşarak daha net fotoğraflar elde edebilirsiniz.

5- Çekim modları farklılığın kapısı

Kamerada farklı çekim modları var. Panorama modu ile bambaşka kompozisyonlar elde ederek insanları etkileyebilirsiniz. Bu modun hayal gücünüzle doğru orantlı olduğunu unutmayın. Bir diğer özellik seri çekim modu, en iyi fotoğrafı görmenize yardımcı olur.

6- Tripod ya da monopod

Gece çekimlerinde el titremeleri, uzun pozlamalarda fotoğrafta bozulmalar can sıkıcı olabilir. Bunun önüne geçmek için bir tripod ya da monopod edinebilirsiniz. Tripodunuza bağlayacağınız telefonla daha kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz.

7- Fotoğraflarınızı düzenleyin

Fotoğraflarınıza yaratıcı renk efektleri ya da zevkinize göre etiketler yapabileceğiniz birçok farklı fotoğraf düzenleme uygulaması var. Google Play’de yapacağınız kısa bir araştırma sonrası size en uygun uygulamayı indirip fotoğraflarınızı işleyebilirsiniz. Bu uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız yine Google’da ya da YouTube’da araştırma yapıp ilham alabilirsiniz.

Translate »
× Size Nasıl Yardım Edebiliriz ?